ONAY TESİSAT HIZLI GÜVENLİ HİZMET ONAY TESİSAT HIZLI GÜVENLİ HİZMET
Sayfa Yükleniyor..
Lütfen Bekleyin...

Su Kaçağı Belirtileri

Onay Tesisat ile işinizi şansa bırakmayın!

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Tıpkı insan bedenlerinin hasta olabilmesi gibi mekanik tesisatlar ve tesisatı oluşturan ekipmanlar da çeşitli sebeplerden kısmi veya bir bütün olarak işlevselliklerini yitirebilirler. İşlevlerini yerine getiremeyen veya kusurlu olarak görev gören ekipmanlar tesisat işleyişini aksatabileceği gibi belirtilerini en zamansız anlarda da gösterebilirler.
 • Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?
 • Su Kaçağı Neden Olur?
 • Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?
 • Su Kaçağı Yoksa Ne Yapılır?

Su Kaçağı Neden Olur?

Evlerin, iş yerlerinin, konutların ve yaşam alanlarının su veya sıhhi tesisatlarının borularında kimi zaman kaçaklar görülebilir.

 • Zamanında genel bakımı uzman teknik ekipler tarafından yapılmayan tesisatlarda
 • Tesisat borularının veya tesisat ekipmanlarının seçiminde yapılan yanlışlıkta
 • Hatalı veya yanlış yapılan tesisat montajlarında
 • Zamanla kireç, yağ, katı tortu ve cisimlerin boruları tıkadığı tesisatlarda
 • Boruların zamanla paslanarak kırılganlığının arttığı tesisatlarda

Ve benzeri sebeplerden dolayı tesisattaki borular delinebilir, tesisat hatlarında kaçaklar olabilir.

Mekanik tesisatlar bir zincirin halkaları gibidir. Halkalardan biri koparsa zincir işlevini kaybeder veya diğer halkalarda zarar görür. Bunun için;

Onay Tesisat olarak:

Yılda en az 1 defa uzman ekipler tarafından tesisatınızın genel bakımını yaptırmanızı öneririz. Aksi halde daha sonra karşınıza daha büyük faturalar çıkabilir.

Temiz / Pis Atık Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Eğer ki tesisatınız su kaçağına maruz kalmışsa bunu anlamanın en temel yöntemi sayaç kontrolü yapmak olacaktır. Bunun için; tesisatınıza bağlı olan tüm vanaları kapalı konuma getirerek su sayacınızın hareketini izlemeniz gerekecek. Vanalar kapalı konumda iken normal şartlar altında su sayacınız dönmeyecektir. Yeni nesil dijital göstergeli bir sayaca sahipseniz, eğer ki tesisatta su kaçağı yok ise cihazın ekranında su akışını(debisini) ‘’0’’ olarak görmeniz gerekmektedir.
Nadir olarak karşılaştığımız durumlardan bir tanesi de manuel veya dijital göstergeli sayaçların da arızalı olabileceğidir. Böyle durumlarda İstanbul için İSKİ’yi, diğer şehirler için ise şehrinizin su dağıtım ve kanalizasyon idaresinin müşteri hizmetlerini arayıp yetkililere konuyu aktarmanız gerekmektedir.

Tesisat borularınız, evinizin yan duvarlarından veya zemin altından geçiyor ise tesisatta bulunan su kaçağı aşağıdaki belirtileri gösterecektir:

 • Duvarlarınızda neme bağlı olarak rutubet oluşabilir.
 • Su sızıntısı duvardaki sıva ve boyayı kaldırabilir,çatlatabilir veya duvarın rengini farkedilebilir ölçüde değiştirebilir.
 • Duvarlar yosunlaşmaya, küflenmeye başlayabilir ve buna bağlı olarak nemli ortamda varlığını sürdürebilen canlıların yaşayıp üremesine olanak sağlayabilir.
 • Nemli ortamda bir takım haşereler yaşamaya ve üremeye başlar.
 • Zemin döşemesinde özellikle parke türü zeminde kabartı oluşturabilir hatta zemin döşemesini tamamen kaldırabilir.
 • Özellikle apartman yaşantılarında, tesisattaki su sızıntıları aşağı katın tavanında rutubetlenmeye, yosunlaşmaya, tavan sıvasını kırmaya ve ortamda nem kokusu oluşturmaya başlayabilir.
 • Sıcak su tesisatında kaçak var ise kombiye bağlı manometre(basınç ölçer) üzerindeki su basıncı değeri, eğer ki basınç düştüğünde devreye giren pompa yoksa normal değerinden azalacak, var ise normal değerinden artarak kendini gösterebilir.
 • Son ödediğiniz faturaları kıyaslayarak fatura tutarları arasında bir anormallik olması da tesisatınızdaki su kaçağının habercilerinden biri olabilir.

Bütün bu belirtilerden en az birini evinizde, işletmenizde veya yaşam alanınızda fark etmişseniz profesyonel bir yardım alma zamanınız gelmiş demektir.

Belirtiler Var Ama Su Kaçağı Yoksa ?

Korkmayın! Onay Tesisat olarak üstün kalite ve son teknoloji cihazlarımız ile yaşam alanlarınıza gelip, kaçak olup olmadığını ÜCRETSİZ olarak tespit ediyoruz. Temel ilkemiz müşteri memnuniyetidir. Aklınıza takılan her soru ve sorun için aşağıda vermiş olduğumuz numaradan tesisat ve su kaçakları konusunda canlı danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda son teknoloji cihazlarımız ile su kaçaklarını ücretsiz olarak nasıl tespit ettiğimizi ayrıntısına kadar anlattık. Eğer ki henüz okumadıysanız su kaçağı tespiti makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Paranızı çöpe atmayın, tesisat işi ONAY taahhütüdür.

7/24 Acil Servisimiz için;

×

Merhaba!

Onay Tesisat Canlı Destek Servisine Bağlanmak için lütfen sorunuzu yazabilirsiniz. Zaman kaybetmek istemiyorsanız; 0530 238 18 34 no'lu telefondan hemen arayabilirsiniz!

× WhatsApp Canlı Destek